Oppidum Stradonice

Po načerpání informací v Informačním centru keltské kultury v Nižboru jistě dostanete chuť si na vlastní oči prohlédnout místo, kde naši předkové (pokud je považujeme za své předky) žili, a to, co nám po nich zůstalo. Není potřeba chodit daleko. Stradonice jsou částí obce Nižbor a od zámku jsou vzdálené jen zhruba 1,5 km.

Ve Stradonicích se nechte vést turistickou značkou a u kostela opusťte silnici. Chcete-li se dostat k oppidu, budete muset vystoupat nad ves, ale odměnou vám bude pěkný výhled. Po příjemné polní cestě dojdete až k místo, kde jsou ještě patrné zbytky opevnění a vstupu. V případě, že by vám to uniklo a považovali byste zbytky valů pouze za obyčejnou mez, upozorní vás vstupní cedule, na níž se dozvíte i leccos zajímavého o opevnění. 


Po pročtení můžete pokračovat dál do prostoru hradiště, které mělo rozlohu asi 90 hektarů. Další tabule vás seznámí se stavbami, jejichž zbytky odkryl archeologický výzkum. Pro nás z nich již není patrné nic.

Pokud vás to neodradí, pokračujete dál a vystoupáte do nejvýše položeného a samozřejmě také nejzajímavějšího místa, do bývalé akropole. Kříž označuje místo, kde byl v roce 1877 nalezen keltský poklad. Dnes tu ale kromě další informační tabule o životě Keltů najdete pouze zbytky ohniště. Bohužel zcela nedávného. 


Pokochejme se tedy alespoň pohledem na moře zeleně okolo a vydejme se buďto dále po okruhu, který končí opět u nižborského zámku, nebo stejnou cestou zpět do Stradonic. Osobně doporučuji spíše pokračovat, cesta Býčím údolím je sice poněkud krkolomná, ale jinak velmi příjemná. Stejně tak Údolí Habrového potoka. Cestu lze samozřejmě absolvovat i z druhé strany.

Jste zklamaní, že toho bylo k vidění tak málo? Nezapomeňte, že se jedná o památné místo české zlaté horečky, vydrancované památekchtivými “zlatokopy” do posledního zrníčka. Některé předměty, které zde byly nalezeny, jsou k vidění v muzeích. Byly to mince z různých koutů Evropy, mezi nimiž jsou unikátem například ty ze severní Afriky. Jejich nález dokládá, že toto hradiště bylo ve své době významným centrem, kam si pravděpodobně našli cestu i obchodníci opravdu zdaleka. Mimo mince se zde našly i zbytky nádob a keramiky, kovářské výrobky a dokonce rámečky voskových tabulek a psací rydla. Nu, nebyli naši předkové neuvěřitelní?